Relacja z V pieszej Kopaszewskiej Drogi Krzyżowej

5 piesza Kopaszewska Droga Krzyżowa za nami! W tym roku było  nas około 190, z czego bardzo wiele nowych twarzy z bliższych i dalszych okolic. Tegoroczne pielgrzymowanie i wędrowanie odbyło się pod hasłem „Szlakiem powstania wielkopolskiego”, a okazją było stulecie zakończenia tego wyjątkowego zrywu. W samo południe wyruszyliśmy sprzed kaplicy w Kopaszewie, gdzie godzinę wcześniej odprawiona została msza. Podczas tej edycji drogi krzyżowej w ramach zbiórki publicznej zebraliśmy 1142,08 zł. Cała kwota zostanie przeznaczona na odbudowę cokołu pod XVIII-wieczną rzeźbę Świętego Benona w Kopaszewie. Za wszystkie ofiary serdecznie dziękujemy!
Dochodząc do Rąbinia naprzeciw wyszli nam rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia imienia “Kościańskiej Rezerwy Skautowej. Po krótkiej modlitwie w kościele rąbińskim, zebraliśmy na nekropolii Chłapowskich, gdzie na wspólnym grobie Zdzisława, Juliusza i Kazimierza – poległych w 1920 roku – zapaliliśmy znicze, a grupa Uniwersytetu Trzeciego Wieku ze Stęszewa złożyła kwiaty. Wartę przy grobie tej trójki, jak i gen. Dezyderego Chłapowskiego zaciągnęli rekonstruktorzy. Następnie w miejscowej świetlicy przy kawie i cieście piechurzy mogli się pokrzepić, by przed godziną 16 wyruszyć w drogę powrotną. Pielgrzymowanie zakończyło się w okolicach godziny 18:00 na terenie zakładu DANKO, gdzie wszyscy mieli okazję podbudować siły ciepłym posiłkiem i gdzie odebrali okolicznościowe certyfikaty pielgrzyma i pocztówki. O wyjątkową oprawę zadbali śpiewający i grający Narcyz oraz Magdalena Skorupscy, dzieci niosące powstańcze flagi. Na pielgrzymim szlaku towarzyszyli nam ks. Ryszard Jankowski (proboszcz z Rąbinia) i ks. Stanisław Tokarski (z Racotu).
Słowa wdzięczności kierujemy pod adresem wszystkich, którzy także w tym roku dopomogli w zorganizowaniu pielgrzymki: ks. Stanisławowi Tokarskiemu, Maciejowi Badurze, Zbigniewowi Gołembce, niezawodnej OSP w Kopaszewie, paniom zajmującym się podaniem posiłków, panu Tadeuszowi Spurtaczowi za udostępnienie zaplecza technicznego, radom sołeckim Kopaszewa i Rąbinia, wszystkim kwestującym i wolontariuszom. Wszystkim za wszystko dziękujemy! Zapraszamy za rok – wyjątkowy – gdyż dedykowany benedyktynom, z racji 950-lecia ich obecności w Lubiniu.

fot. Małgorzata Maćkowiak – Bartczak,  Leszek Bartczak,  Łukasz Pawelski, Maciej Badura

« z 3 »