II KDK AD 2016
W trakcie tegorocznej pieszej drogi krzyżowej przybliżona zostanie osoba Kazimierza Chłapowskiego, którego setna rocznica śmierci przypada 5 marca. Przemierzając szlak kolejnych kapliczek rozsianych wśród pól i łąk, zapoznamy się z jego życiem i działalnością, nacechowanymi głęboką wiarą, tytaniczną pracą oraz troską o rodzinę i przyszłość Polski. W Rąbiniu, miejscu ostatniego spoczynku rodu, wysłuchamy opowieści o miejscowym kościele i nekropolii. Będzie to okazja do spotkania i porozmawiania z potomkami rodu, którzy także w tym roku zechcieli przyjąć zaproszenie do udziału w pieszej Kopaszewskiej Drodze Krzyżowej.
W trakcie drogi krzyżowej możliwe będzie nabycie okolicznościowych pocztówek z motywami kopaszewskimi, publikacji poświęconej Kazimierzowi Chłapowskiemu oraz książek: Miejsca i Sztuka. Rąbiń a także nowości wydawniczej Miejsca i Sztuka. Racot.
W niedzielę 11 września odbyła się II piesza Kopaszewska Droga Krzyżowa. W tym roku dedykowano ją Kazimierzowi Chłapowskiemu, którego setna rocznica śmierci minęła w marcu. Na pątniczym szlaku spotkało się ponad 200 piechurów.
Pielgrzymowanie poprzedziła msza święta odprawiona przez ks. Derkaczewskiego, z czytaniami mszalnymi odczytanymi przez dra Emiliana Prałata i Starostę Kościańskiego pana Bernarda Turskiego. Na zakończenie mszy dr Prałat odczytał list otrzymany od Metropolity Poznańskiego abpa Stanisława Gądeckiego z przesłaniem do uczestników drogi. Przed kaplicą kilka słów do zebranych skierowała sołtys Kopaszewa pani Joanna Ziętkiewicz i Starosta. Chwilę po rozpoczęciu drogi dotarł też Burmistrz Miasta i Gminy Krzywiń Jacek Nowak.
Wędrówkę między kolejnymi kapliczkami umilał śpiew z akompaniamentem gitarowym w wykonaniu pana Narcyza Skorupskiego oraz anegdoty historyczne przybliżające osobę Kazimierza Chłapowskiego i jego rodziny, prezentowane przez dra Prałata. Przy każdej ze stacji odczytywano specjalnie na tę okazję przygotowane rozważania poświęcone tematowi pracy i wierze. Wśród odczytujących rozważania znaleźli się Marcin Chłapowski z Toronto (IV stacja), Krzysztof Chłapowski z Warszawy (VII), Piotr Chłapowski (VIII), Burmistrz Krzywinia (III), Starosta Kościański (II), radny Leszek Majchrzak (XII). Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała jak zawsze OSP z Kopaszewa.
Po dojściu do Rąbinia, miejscowy proboszcz, ksiądz Jankowski w kilku słowach przywitał pielgrzymów. W chłodnym wnętrzu świątyni, przy której spoczęli m.in. gen. Dezydery Chłapowski i jego dzieci, pątnicy mogli usłyszeć o historii tego miejsca.
„Prezbiterium obecnego kościoła powstało z fundacji Zygmunta Chłapowskiego. Rozbudowa kościoła spowodowała, że grób Zofii Koźmianowej znajduje się obecnie częściowo pod posadzką prezbiterium” – mówił dr Emilian Prałat.
Przy grobie Kazimierza pan Piotr Chłapowski przekazał proboszczowi glazurowaną płytkę z motywem muszli świętego Jakuba, z prośba by została umieszczona w Rąbiniu, leżącym na szlaku do Santago de Compostella. Następnie dr Prałat poprosił potomków Kazimierza, by wspólnie jako reprezentanci wszystkich pielgrzymów złożyli na grobie jego oraz Zofii znicze, jako symbol pamięci. Przy tej okazji pan Piotr Chłapowski wyraził ogromne uznanie, wzruszenie i wdzięczność zarówno dla pomysłodawców jak i uczestników pielgrzymowania za tak wspaniałe przypomnienie postaci jego pradziadka.
W miejscowej świetlicy, na piechurów czekał słodki poczęstunek oraz kawa. O komfort pielgrzymów dbały panie z koła gospodyń wiejskich pod okiem pani sołtys Lucyny Jaszkiewicz. Po około pół godzinnym odpoczynku wszyscy ruszyli w drogę powrotną.
Do Kopaszewa uczestnicy drogi dotarli przed godziną 19. Na zakończenie sołtys Kopaszewa pani Ziętkiewicz, zaprosiła wszystkich do pamiątkowe zdjęcia, a następnie na grilla, bigos, swojski chleb ze smalcem. Każdy otrzymał pamiątkowe certyfikaty pielgrzyma i okolicznościowe pocztówki. Zapowiedziano także przyszłoroczną drogę, która odbędzie się 10 września, a poświęcona zostanie Wandzie z potworowskich Chłapowskiej.
W tym roku powołano Komitet Społeczny „Kopaszewska Droga Krzyżowa”, który przeprowadził zbiórkę publiczną, z której dochód przeznaczony zostanie na renowację kapliczek wielkopolskiej kalwarii.
Wśród instytucji i firm, które zechciały zasponsorwać tegoroczną edycję znalazły się DANKO, Hurtownia Afla z Kościana, Hermes z Włoszakowic, Rzeźnictwo-Wędliniarstwo Zbigniew Domagała, Autorska Seria Wydawnicza „Miejsca i Sztuka”, Starostwo Powiatowe w Kościanie oraz Miasto i Gmina Krzywiń.
Z całą publikacją można się zapoznać klikając na obrazek po lewej stronie lub <tutaj>.
Aby zobaczyć publikację online w formie gazetki, proszę kliknąć <tutaj>