I KDK AD 2015

I KDK AD 2015

 

Już w niedzielę 13.09.2015r. o godzinie 13:00 serdecznie zapraszamy na pieszą Kopaszewską Drogę Krzyżową Miłości śladami Zofii i Jana Koźmianów!

Do udziału pieszej drodze krzyżowej zapraszamy wszystkich chętnych! Nie są wymagane wcześniejsze zapisy.

PIESZA DROGA KRZYŻOWA

25 października 1853 roku Zofia z Chłapowskich Janowa Koźmianowa, w parku w Kopaszewie zażyła śmiertelną, jak się okazało dawkę sublimatu. Ukochana córka Dezyderego i Antoniny Chłapowskich zmarła. Spoczęła na cmentarzu przykościelnym w Rąbiniu. Pogrążony w smutku mąż, pełen zarazem głębokiej wiary, rok później wraz z rzeszami pątników przeszedł raz jeszcze trasą konduktu pogrzebowego z Kopaszewa do Rąbinia i z powrotem. Tym razem jednak zatrzymywał się przy śródpolnych i śródleśnych kapliczkach, które ufundował i w których polecił umieścić niezwykłej urody żeliwne tablice z wyobrażeniami Drogi Krzyżowej. W ten sposób powstała słynna Kopaszewska Droga Krzyżowa, po dziś dzień będąca świadectwem wielkiej miłości i wiary oraz unikatowym w skali Wielkopolski zabytkiem.

W przededniu Święta Podwyższenia Krzyża Świętego pragniemy zaprosić miłośników regionu i nie tylko, do odnowienia tradycji wędrówki szlakiem unikatowej w skali Wielkopolski Kopaszewskiej Drogi Krzyżowej. W tym roku tematem przewodnim będą postacie Zofii z Chłapowskich i Jana Koźmiana. Ufamy, że w każdą kolejną niedzielę przypadającą przed świętem Podwyższenia, spotkamy się na pątniczym szlaku oraz nieco więcej uwagi poświęcimy przedstawicielom rodu Chłapowskich. Na nasze zaproszenie odpowiedzieli potomkowie tego zasłużonego dla Wielkopolski i Polski rodu, którzy zadeklarowali swoje przybycie.

Plan

13:00 powitanie uczestników, krótka prelekcja nt. Kopaszewskiej Drogi Krzyżowej w kaplicy w Kopaszewie.

13:15 początek Drogi.  W jej trakcie rozważania pasyjne oraz ciekawostki związane z rodem Chłapowskich. Rozważania prowadzić będą Proboszczowie parafii, na terenie których znajdują się poszczególne kapliczki.

15:15 przybycie do Rąbinia. Odpoczynek, zwiedzanie nekropolii (możliwość zdobycia okolicznościowej broszury), krótka prelekcja nt. rodu, spotkanie z potomkami Chłapowskich. Na koniec coś dla ciała: ciasto, kawa, napoje.

16:00 droga powrotna do Kopaszewa.

18:30 zakończenie Drogi Krzyżowej w parku przy pałacu w Kopaszewie. Ciepły posiłek oraz okolicznościowy certyfikat dla każdego z uczestników.

 

ŚLADAMI ZOFII I JANA KOŹMIANÓW

13.09.2015

Przy pięknej pogodzie i wśród malowniczych krajobrazów, w ostatnich promieniach pięknego lata, 13 września 2015 roku, wspólnie z radą sołecką Kopaszewa, parafią w Choryni i Rąbiniu, powrócono po latach do tradycji pieszej Kopaszewskiej Drogi Krzyżowej. Po przywitaniu pielgrzymów i uczestników przez ks. Mariana Derkaczewskiego, śpiewającą młodzież i sołtys Kopaszewa p. Joannę Ziętkiewicz, kilka słów do zebranych skierował Starosta Kościański Bernard Turski (który odczytał później rozważanie przy I stacji) oraz Burmistrz Miasta i Gminy Krzywiń Jacek Nowak (II stacja). Następnie przedstawiono w kilku zdaniach historię powstania Kopaszewskiej Drogi Krzyżowej. Około 13:15 pielgrzymi wyruszyli na pątniczy szlak. Wędrówce przewodniczyli księża Marian i Ryszard Jankowski. Rozważania przygotowane przez panią Annę Buksalewicz odczytywały kolejne osoby. Marsz uprzyjemniał grą na gitarze oraz śpiewem pan Narcyz Skorupski. W trakcie drogi można było posłuchać o historii Zofii i Jana Koźmianów, których osoby były w bieżącym roku motywem przewodnim. Po dotarciu  do Rąbinia każdy z uczestników mógł pokrzepić się ciastem i napojami oraz zwiedzić niedawno uratowany od zniszczenia za sprawą starań mieszkańców i proboszcza, kościół parafialny p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz przystanąć w zadumie przy grobie Zofii i pozostałych członków rodziny Chłapowskich. Również o nich powiedziano parę słów. Można było także usłyszeć co nieco o historii nekropolii, a także porozmawiać z potomkiem rodu panem Stanisławem Chłapowskim, który został przyjęty gromkimi oklaskami. Przedstawił on sylwetkę ostatniego z Chłapowskich pochowanego w Rąbiniu – swego wuja Dezyderego. Licząca 16 km malownicza pielgrzymka śladem miłości Zofii i Jana zakończyła się późnym wieczorem w Kopaszewie, gdzie każdy z uczestników otrzymał okolicznościową pocztówkę oraz certyfikat pielgrzyma. Do nabycia były również niedawno wydana książka o Kopaszewie oraz pocztówki przygotowane specjalnie na tę okazję. Pielgrzymowanie zwieńczyło wspólne spotkanie przy grillu i staropolskim bigosie.

Wśród pielgrzymów były rodziny z kilkuletnimi dziećmi, ale też seniorzy – jedna z uczestniczek miała 82 lata. Inna z kolei część trasy przebyła boso! Niezwykle malowniczy był pochód, który rozciągnął się między Rogaczewem Wielkim, a wieżą widokową na granicy Turwi i Rąbinia, gdzie przyłączyli się kolejni pątnicy. W sumie w drodze krzyżowej wzięło udział ponad 190 osób! O bezpieczeństwo uczestników oraz zabezpieczenie trasy, a także przygotowanie grilla, zadbali jak zawsze niezawodni strażacy OSP z Kopaszewa.

Mamy nadzieję, że Kopaszewska Droga Krzyżowa w edycji pieszej z elementami historycznymi na stałe wpisze się w kalendarz wydarzeń nie tylko Kopaszewa i Rąbinia, ale także ziemi kościańskiej.

Wśród instytucji i osób prywatnych, dzięki którym udało się zorganizować pielgrzymowanie byli: Miasto i Gmina Krzywiń, „Danko” Sp. z o.o., Rzeźnictwo–Wędliniarstwo Zbigniew Domagała, Piekarnia GS Krzywiń oraz organizatorzy Drogi Krzyżowej.

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani otrzymaniem fotografii, proszę o przesłanie e-maila, na który zwrotnie prześlę link do folderu ze zdjęciami. koordynatormis@gmail.com

Media:

Przeczytaj więcej – kliknij